מאמרים וידאו
חודש חשון והצבעים

ימי הקיץ חולפים ועל כך מבשר שיאו של פריחת החצב, האדמה צמא למים וממתינה לגשמי הברכה. זהו החודש השני לפי לוח השנה העברי (והחודש השמיני ליציאת מצרים – חודש ניסן).

לחודש חשוון יש שמות נוספים: "בול", "ירח בול",."מר-חשוון" אשר ניתנו בגלות בבל.
השם "בול" - מהמילה בלה – תקופה זו של השנה העשב בלה והעלים נובלים והארץ נבילה.

הסבר נוסף מלשון בלל – שבוללים ומערבבים אוכל לבהמה כי הארץ יבשה, התבואה שהחלה לצמוח בתחילת הקיץ קמלה (בלה) ולחיות המשק יש לתת תערובת רש"י).

השם "מר- חשוון" (הטעם המר) ניתן כי אין שום יום טוב, שמחה או אירוע מיוחד בחודש זה, בחודש זה אירעו מספר אסונות שהביאו חורבן כמו המבול.
בפרשת דור המבול אנו נפגשים לראשונה עם חטא ציבורי של דור שלם .
ומה היה חטאם? דור המבול עברו על הכול, כל העברות שבעולם, אך העונש החמור שנגזר על סדום לא נבע מעצם המעשים החמורים והמקולקלים שנעשו בה, אלא מההסכמה שהייתה בין כל תושבי העיר לעשות רע. בסדום ועמורה הייתה הכרזה רשמית לפיה רוע הוא נורמה.
סדום מתוארת כחברה קולקטיבית שטופה בכעוס, רוע, אונס וגזל כדרך של שיגרה. כשחברה שלמה מחליטה כי זו דרכה וכי המוסכמה החברתית המקובלת היא  רוע ושלילה ופוגעת באורחיה ואינה מסייעת ותומכת חברתית לנזקקים ולחלשים לחברה כזו אין זכות קיום.
גם בבעלי חיים, דור המבול פגע, דור זה הרביע מינים שונים ויצר בהמות שונות וחיות אחרות , חלקם היו גדולות מימדים ומשונות וגם הם ביטוי לחטא האנושי (לכן לתיבה הוכנסו רק חיות אשר נבראו במעשה בראשית ).
קיימת מדרגה גבוהה ממידת האחריות האישית והיא הערבות " כל ישראל ערבים זה לזה " הערבות יוצרת מצב בו בני אדם נפרדים הופכים להיות גוף אחד.

אין זה מספיק להמציא טכנולוגיה זו או אחרת ( נוח המציא את המחרשה בעקבותיה השתפר המצב הכלכלי של האנושות) יש לשפר את מצב הרוח האנושי יש לתקן את המצב הרוחני והמוסרי כאחד ע"מ לזכות בשלמות.
חודש זה מזוהה מאוד עם יסוד המים והטהרה וזאת בגלל ריבוי הגשמים בו. לכן בחודש זה גם מתחילים בתפילות לבקשת גשמי ברכה על העולם "ותן טל ומטר לברכה"...

יחודו של חודש חשוון בכך שזהו הזמן להתחיל בהגשמת כל התקוות, הבקשות והתפילות שביקשנו וחלמנו בזמן המיוחד שנתן לנו חודש תשרי.

בחודש חשוון מתחיל החריש והזריעה בשדות . האדמה ממתינה לגשמי הברכה שיאפשרו הטהרות, ויעוררו את אמא האדמה ליצירת חיים חדשים בהזנת הזריעה החדשה בשדות.
בחגי תשרי אנו מברכים ברכות של עשייה טובה, והצלחה בכל מעשי ידינו. אנו מברכים את עצמנו לשנה שבה נצמח ונגדל באופן המועיל ביותר לנו.
אלו מעצם "הזרעים" שאנו שותלים בתוכנו. חודש חשוון מאפשר "לזרעים" אלו למצוא את מקומם בתוכנו ובדרך זו אנו מתחילים לטפח את "הנטיעה" החדשה.

הצבעים היכולים לבוא לעזרתנו בחודש זה:

בקבוק 31 ירוק/זהב

צבע ירוק – מאפשר לפתוח ולהתחבר לרצון הלב. מאפשר שקט ומרחב, חיבור של האדם לאהבת הטבע.

צבע זהב - הזהב בתוכו מאפשר להתחבר לחוכמה העמוקה ביותר הנמצאת בתוכנו. כמו החוכמה העמוקה של אמא אדמה היודעת לתמוך, להאכיל, לחזק את הזרע שהוטמע באדמה.
חוכמה פנימית זו תוכל לבטא עצמה החוצה בעזרת הירוק דרך הלב. בדומה לנביטה וצמיחתו של הפרח, העץ, החיטה וכל מה שניטעה שם.
בקבוק 8 – צהוב/כחול

ערבוב של שני צבעים אלו צהוב וכחול יוצרים את הצבע הירוק – צבע זה מאפשר איזון על ידי : שחרור הפחדים שלנו (הבאים לידי ביטוי בצבע הצהוב) ומביא לשלווה מתוך תקשורת אמיתית עם הנשמה (התקשורת והשלווה מתבטאים בצבע הכחול) כך מתאפשר ריפוי והרמוניה לאדם וגילוי והבנה של ייעודו האמיתי.

הצבע הצהוב יכול לסמל את הקיץ שהסתיים.

הצבע הכחול יכול לסמל את המים – הגשם שעתיד לרדת בחודש חשוון ושילוב של שני הצבעים יוצר את הירוק שהוא לידתם וצמיחתם של הזרעים שנוטעים בחודש זה.

בברכת אהבה אור צליל ובצע

ויויאנה לוי
מטפלת בכירה "בתרפיה צליל אור וצבע"
לסדנאות/חוגי בית/טיפולים
פלאפון: 050-3170273
דואר אלקטרוני:
viviana.levi@gmail.com

מקורות:
מאמר "חשוון אל מול ימי החול", מאת הרבנית ציפורה הלר,
מאמר "על חודש מר חשוון", הרב ציור שייז כהנא ז"ל
מאמר חודש חשוון , מאת הרב חגי גרוס

 
קסם הצבעים
מראשית העולם, היה האדם מוקף בצבעים. הצבעים הם חלק גדול מהיכרותנו את הסביבה. אנו ...
[לידיעה המלאה]
מיוחדים
מטפלים יקרים מיוחד בשבילכם,
מתי בפעם האחרונה כיוונתם את "הכלים " שלכם,
[לידיעה המלאה]
ספר - התחדשות - כלים המסייעים להעצמת הביטוי העצמי
[לידיעה המלאה]
הצעה מיוחדת
עובדת במשרה תובענית וגם אמא ועקרת בית במשרה מלאה?
מרגישה שהשחיקה מתחילה ...
[לידיעה המלאה]
מפתחות הצבעים שלך
קורס בן 8 מפגשים
[לידיעה המלאה]
תמונות
[לידיעה המלאה]
סרטון
[לידיעה המלאה]
 
התחדשות בצבעים - ויויאנה לוי  050-3170273